Historia samochodów rozpoczęła się pod koniec wieku dziewiętnastego, kiedy to wynaleziono pierwszy silnik spalinowy. Przez następne sto lat, silniki te były ulepszane, zmieniały się technologie ich produkcji, osiągi i możliwości. Jednak podstawowe założenia funkcjonowania oraz rodzaj paliwa niezbędnego do ich funkcjonowania pozostawały bez zmian.
W przeciągu ostatnich kilku lat jednak coraz częściej w mediach usłyszeć możemy o samochodach hybrydowych, które w niektórych krajach produkowane są już seryjnie i mają być jedną z największych rewolucji rynku motoryzacyjnego.
Samochody hybrydowe łączą w sobie dwa osobne napędy, które potrzebują różnych źródeł energii do nieprzerwanej pracy. W przypadku standardowych hybryd będzie to zwyczajna benzyna oraz prąd. Coraz częściej stosowany jest także trochę niebezpieczny (z powodu swoich właściwości wybuchowych), jednak o wiele bardziej ekonomiczny wodór.
Na postawione w tytule pytanie ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Sprzedaż samochodów hybrydowych, szczególnie tych elektrycznych, z roku na rok cały czas się zwiększa, jednak jest to ułamek ginący w morzu pozostałych pojazdów wypuszczanych na rynek przez wielkie koncerny i przedsiębiorstwa. Przeciętny konsument cały czas woli kupić, zwyczajne auto, które jest tańsze w utrzymaniu.
Technologie zastosowane w pojazdach hybrydowych są rozwijane, z całą pewnością koszt ich produkcji w końcu zostanie zmniejszony, w najbliższym czasie jednak nic nie wskazuje na to, że wyprą z rynku popularne samochody z silnikami spalinowymi, czy też silnikami diesla.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz